O firmie Oferta Galeria Sztuki Kraków Kontakt Strona główna menu

Pracownia Oprawy Obrazów Lachmanowie Kraków - informacje o firmie

Oprawa Oprawa Obrazow

 

Rok założenia 1905

Od 1907r. nieprzerwanie działamy przy ul. Starowiślnej 14

Pod tym samym adresem funkcjonuje także nasza galeria sztuki

Firma została założona w 1905 roku przez Stefana Sztorca – pradziadka pracującego obecnie w firmie Ryszarda Lachmana. Stefan Sztorc urodził się w 1875 roku w Krakowie – był synem Sebastiana i Antoniny. Niestety nie udało się ustalić z jaką branżą byli oni związani a zwłaszcza czy prowadzili działalność w zakresie introligatorstwa lub oprawy obrazów.

Od roku 1905 do 1942 razem ze Stefanem Sztorcem zakład prowadzi jego żona Anna (ur. 1887 r.). Ze względu na wiek Anny i Stefana Sztorców (mają odpowiednio 58 i 70 lat) w roku 1942 pracownię przejmuje ich syn Henryk Sztorc.

 

Pracownia Henryk Sztorcow

Pracownia w roku 1937

(od lewej Anna Sztorc, jej córka Stefania Lachman, Stefan Sztorc - założyciel)

Henryk Sztorc przed wejściem do pracowni - ok. 1940 roku

Henryk Sztorc został zamordowany przez hitlerowców 15 I 1945. Był jedną z 79 tzw. "Ofiar Dąbia"

Henryk Sztorc prowadzi pracownie od 1942 roku do 15 stycznia 1945. W tym dniu zostaje on zamordowany przez hitlerowców na Dąbiu. Stefan Sztorc tak opisuje te wydarzenia:

"Tymczasem nadeszły tragiczne wypadki styczniowe, których ofiarą padł mój syn Henryk, prowadzący Zakład. Aresztowany przez niemców na kilka dni przed wkroczeniem Wojsk radzieckiech za działalność antyniemiecką, został przez gestapo rozstrzelany wraz z 85 patriotami w Dąbiu."

Dopiero po wielu latach okazuje się, że Henryk Sztorc działał w AK, o czym nie wiedziała nawet najbliższa rodzina. W roku 1945 do firmy wracają Anna i Stefan Sztorcowie. W 1946 roku, w wieku 74 lat, umiera Stefan Sztorc. Od tego roku jego żona Anna wraz z córką Stefanią Sztorc (ur. 1914 r.) prowadzi pracownie. Po śmierci Anny Sztorc pracownię samodzielnie prowadzi Stefania Sztorc – później Lachman.

 

Stary dowód osobisty

Stara wizytowka

Henryk Sztorcw

Stefan Sztorc - pradziad Ryszarda Lachmana
Dokument pochodzi z 1915 roku

Przedwojenna wizytówka firmy

Świadectwo przemysłowe z lat dwudziestych

W roku 1979 w zakładzie zatrudnia się jej starszy syn Bolesław (ur. 1945). Cztery lata później do Bolesława dołącza jego młodszy brat Marek Lachman. Od tego momentu ich matka Stefania pracuje w zakładzie jeszcze przez pół roku. W roku 2001 pracę w zakładzie rozpoczyna Ryszard Lachman – syn Bolesława.

Ryszard Lachman

Ryszard Lachman

Bolesław Lachman

Ryszard Lachman

Pierwszą nazwą pod jaką funcjonowała był "Zakład Introligatorski Stefana Sztorca". Zgodnie z zachowaną do dziś wizytówką firmy zakład od początku swojej działalności: "wykonuje wszelkie roboty w zakresie introligatorstwa wchodzące oraz oprawia obrazy w ramy – specjalność: oprawa planów budowlanych". Po śmierci Stefana Sztorca pracownia zaprzestała wykonywania usług introligatorskich – zajmowała się tylko oprawą obrazów.

Od roku 2003 Ryszard Lachman prowadzi Galerię Sztuki ATTIS, która funkcjonuje pod tym samym adresem. Pracownia od wielu lat angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Jedną z nich jest Aukcja Wielkiego Serca.

Od samego początku działalności pracownia jest w rękach jednej rodziny – pracuje tu już czwarte pokolenie "oprawców".

Firma nieprzerwanie funkcjonuje w tym samym miejscu w Krakowie przy ul. Starowiślnej 14.Wzorniki listew ramiarskich Wzorniki listew ramiarskich

 

Zapraszamy do przeczytania artykułów jakie ukazały się w prasie na nasz temat


W 2016r., nakładem Wydawnictwa MUZA, ukazała się książka,

w której jeden z rozdziałów poświęcony jest naszej pracownii [więcej informacji]

Ciekawsze realizacje wykonane przez naszą firmę - foto

 

certyfikat prezydenta Majchrowskiego

 

logo

Wspieramy Aukcję Wielkiego Serca

logo ZPAP

Wspieramy Związek Polskich Artystów Plastyków oddział w Krakowie