Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem III Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 26 maja o godz. 19.30.
Miejsce aukcji:
Hotel Holiday Inn ul. Wielopole 4 - Kraków
Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy:
5-26 V 2020 r., w godz. 10.00-18.00
Miejsce wystawy:
Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14
________________________
Na III Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy miłośników i kolekcjonerów sztuki polskiej. Na obejmującą 65 prac ofertę aukcyjną składają się różnorodne technicznie i tematycznie prace z zakresu malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Warto zaznaczyć, że na aukcji pojawią się nieobecne wcześniej na rynku sztuki obiekty cenionych polskich artystów.
Katalog rozpoczyna się od prezentacji sztuki dawnej. Perłą nadchodzącej aukcji jest niewątpliwie para olejnych portretów przyjaciół rodziny Matejków - Pauliny i Antoniego Giebułtowskich (lot 3) namalowane przez Jana Matejkę. Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, są również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiają się na rynku sztuki.
Na aukcji wylicytować będzie można również inne prace z kategorii dawnego malarstwa portretowego, m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego oraz Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Kilka słów więcej należy w tym miejscu poświęcić dwóm pastelowym portretom członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) (lot 23, 24). Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wcześniej nie były obecne na rynku sztuki.
W kategorii sztuki dawnej polecamy również bogaty zestaw malarstwa pejzażowego, w którym znalazły się m.in. obrazy Bronisławy Rychter-Janowskiej, Sotera Augusta Jaxy Małachowskiego czy Iwana Trusza.
W ofercie III Aukcji Dzieł Sztuki pojawi się też kilkanaście prac o charakterze rodzajowym, np. obrazy Stefana Bukowskiego, Juliusza Słabiaka, Jerzego Potrzebowskiego i Stanisława Gibińskiego. W tej kategorii szczególną uwagę należy poświęcić pracy „Na posterunku” Jerzego Kossaka (lot 25) oraz zespołowi scen myśliwskich autorstwa Adama Setkowicza (lot 28-30).
Na pozycji nr 35 katalogu znalazł się obraz „księżniczki malarstwa polskiego” - Zofii Stryjeńskiej. Obraz łączy w sobie technikę farby wodnej i olejnej oraz podejmuje niejednokrotnie obecny w twórczości artystki sielankowy motyw pary zbierającej jabłka.